فضای ابری یا کلاد، یک فضای اختصاصی برروی اینترنت و مختص شما است تا اطلاعات مهم خود را در آن ذخیره نمایید. ارائه‌دهندگان برتر این سرویس معمولا از مراکز داده ایمن در مقابل حوادث طبیعی و حملات اینترنتی استفاده نموده و برای اطمینان بیشتر داده‌ها را در چندین مکان مختلف بطور همزمان نگهداری می‌کنند تا خطر ازبین رفتن اطلاعات و افشاء ناخواسته آن را مرتفع سازند. استفاده از برندهای برتر اینچنین سرویسی برای شما قابلیت پشتیبان‌گیری خودکار، همگام‌سازی و آپلود فایل­های دلخواه و اشتراک گذاری با دوستان و همکاران را از هر دستگاهی فراهم می­کند. پشتیبان گیری خودکار به شما اطمینان می‌دهد که اطلاعاتتان بدلیل خرابی، مفقود شدن، دزدیده شدن دستگاه و اشتباهات انسانی از بین نخواهد رفت.

هر شخصی دارای اطلاعاتی است که از بین رفتن آن می‌تواند برایش مشکل‌ساز باشد. این اطلاعات ممکن است عکس‌ها و فیلم‌هایی از لحظات خاطره‌انگیز و غیرقابل تکرار زندگی یا مدارک و اسناد کاری و نتیجه تجربیات و ثمره زندگی شخص باشد. آسیب‌پذیر بودن اطلاعات در صورت عدم تهیه پشتیبان نسبت به تهدیدات زیر، دیر یا زود باعث از بین رفتن آنها می‌شود:

  • 44 درصد از موارد از بین رفتن اطلاعات بدلیل حذف اشتباهی، از کار افتادن سیستم های کامپیوتری، یا مشکلات نرم‌افزاری است.
  • 14 درصد موارد از بین رفتن اطلاعات بدلیل حملات ویروسی به ویژه باج‌افزارها (Ransomware) در سال‌های اخیر بوده است.
  • دزدی ابزارهای موبایل نیز از عوامل مهم از دست رفتن اطلاعات اشخاص می‌باشد.

عوامل از بین رفتن اطلاعات

این در حالیست که پشتیبان گیری برروی حافظه‌های خارجی گرچه تا حدودی ریسک از بین رفتن اطلاعات را کاهش می‌دهد، اما باید توجه داشت که 50 درصد دیسک‌های سخت در 5 سال اول عمر خود از کار می‌افتند و هزینه بازیابی اطلاعات از آنها بسیار بالا بوده و نتیجه قطعی ندارد. مهمتر اینکه گرفتن پشتیبان بصورت دستی برروی حافظه خارجی بسیار وقت گیر بوده و نیازمند تلاش مضاعف است. مطالعه‌ای که در سال 2015 توسط BackBlaze در خصوص توزیع آماری پشتیبان‌گیری توسط کاربران صورت گرفته، نشان می‌دهد، تنها 8 درصد اقدام به تهیه پشتیبان روزانه از اطلاعات خود می‌نمایند و 25 درصد نیز هرگز اطلاعات خود را پشتیبان نمی‌گیرند.

وضعیت آماری پشتیبان‌گیری از اطلاعات

 

استفاده از برنامه­ های کاربردی که از سوی عرضه‌کنندگان فضای ابری برای نصب روی دستگاه‌های مختلف مهیا شده است، امکان پشتیبان‌گیری از اطلاعات کاربران را در هر مکان و زمانی در پس‌زمینه و بدون نیاز به دخالت انسانی فراهم می‌سازد. سرویسpCloud در زمره یکی از 5 برند برتر عرضه‌کننده فضای ابری در جهان است و دفتر اصلی آن در کشور سوئیس واقع شده است. سرویس ذخیره‌سازی در فضای ابری در کنار بسیاری ویژگی‌های منحصر بفرد دیگر، امکان پشتیبان‌گیری مستمر اطلاعات دلخواه شما را از دستگاه‌های مختلف شامل گوشی موبایل، تبلت، لپ‌­تاپ و کامپیوتر دسکتاپ بصورت بلادرنگ میسر می‌سازد. همچنین pCloud با فراهم نمودن درگاه وب، تقریبا از هر دستگاهی که دارای مرورگر اینترنتی باشد، قابل دسترس است. شما می‌توانید با این سرویس اقدام به اشتراک‌گذاری فایل‌های بزرگ با دوستان و آشنایان نمایید. با ثبت نام از طریق سایت رسمی فروش این سرویس در ایران، شما بلافاصله 10GB فضای رایگان دریافت خواهید کرد که بدون هیچ محدودیتی می‌توانید از امکانات آن برای همیشه استفاده نموده و با معرفی دوستان خود، فضای ابری در اختیارتان را تا 20GB افزایش دهید. در صورت نیاز به فضای بیشتر نیز امکان خرید طرح‌های متنوع با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب با قیمتی استثنایی وجود دارد. برخی از ویژگی­های pCloud که آن را از دیگر سرویس‌های ذخیره‌سازی در فضای ابری متمایز می‌سازد، در اینجا فهرست شده‌­اند.

علاوه‌بر ویژگی‌های منحصر به فرد، تمامی کاربردها و سایت وب pCloud از زبان فارسی بطور کامل پشتیبانی می‌نمایند و مستندات کافی برای آموزش نحوه نصب و بکارگیری این سرویس به زبان فارسی در دسترس است. همچنین مشترکین سرویس pCloud در ایران از طریق بخش تماس سایت pcloudiran.com قادر به طرح مشکلات و سوالات خود به زبان فارسی هستند.